(RC) Klauni | Detektivní thriller? Ne

28. listopadu 2014 v 0:38 | Viscovim |  Knížky
Autor: Ian Dachs
Originální název: Detektiv Michael Crow: Klauni
Rok vydání: 2014
Počet stran: 256
Žánr: Detektivka, thriller
Série: Asi Detektiv Michael Crow
Díl: 1.

Anotace:

Když se začnou objevovat klauni, nemusí to ještě znamenat, že do města přijel cirkus…

Ulicemi New Yorku se plíží zákeřný vrah a číhá. Jeho motivy jsou nejasné, podpis děsivý. Na tváře brutálně zavražděných obětí maluje klaunské obličeje. Kolik přibude mrtvých, než mu detektiv Michael Crow a psycholožka Anne Shawová přijdou na stopu? Oběti spojuje s Anne společná minulost. Je vrahem někdo, koho dobře zná? Může být příštím "klaunem" ona? Michael se pouští do vyšetřování, ale nic není tak jednoduché, jak se zdá. Chorobná mysl jeho protivníka je vynalézavá...


Pocit po dočtení knihy: *Facepalm*


Proč jsem si knihu vybral?: Anotace zní skvěle (mně totiž klauni nahání hrůzu) a obálka vypadá taky moc dobře

Obálka

Je jen jedna, autor totiž není zahraniční, ale - jak jsem zjistil po dočtení knihy -, je to čech (což mnohé vysvětluje), který knihu napsal pod pseudonymem. Obálka je ale udélána hezky, v pevné vazbě (^^), s dobře zvoleným textem, barvami i fotkou.
Autor se jmenuje pravým jménem Ivan Hladík, a Klauni jsou jeho první knihou (alespoň dle Databáze knih). Do té doby psal hudební texty, jež zpívali například Petr Kolář, Jiří Korn, Bára Basiková, atd. Spolupracoval na Křižíkově fontáně, kde byl na pozici tiskového mluvčího, vedoucího výpravy, produkce a asistenta ředitele. Také jako autor písňových textů. Je autorem titulní skladby ze snímku Pravidla lži, či skladby Jsem strážný anděl tvůj (asi měl zůstat u těch textů).
Klauni jsou rozděleni do dvou částí. První část, která má něco okolo stopadesáti stran, se věnuje tématu z anotace, druhá která je zařazena za první, ale předchází událostem první části se věnuje duchům a paranormálnu (WTF?).
Vezmu to posloupně, nejdřív první část. Ta není úplně špatná, rozhodně existují horší věci. Jedním ze záporů (celé knihy) jsou hlavní postavy. Krásný opuštěný detektiv společně s dokonalou osamocenou psycholožkou. Tyhle postavy, které lze najít všude, především pak v telenovelách. Nemají skoro žádné záporné vlastnosti a vzdáleně se podobají Mary Sue.
Zápletka té první části (té druhé taky) byla hodně jednoduchá (pokud tam nějaká byla) a už v polovině části mi bylo jasné, kdo byl vrahem.
Styl psaní je takový, že se dá snadno předvídat, co se v následující chvíli stane. Je zde až moc obsáhlý popis prostředí a je zde zbytečně moc podrobností, které nesouvisí s dějem (co měli postavy k obědu mi je docela fuk), a díky tomu je hlavní zápletka a děj hodně osekaný.
Konec první části byl až moc přitažený za vlasy, skoro až nereálný. A tuctový, ničím nepřekvapující.
Druhá část? Není v ní vlastně skoro žádná detektivní zápletka a skoro nesouvisí se žánrem. Duchové? To jako opravdu? K posloupnosti jsem se už vyjádřil. Připadá mi jako kdyby Ivan Hladík Ian Dachs napsal detektivku, která se mu zdála moc krátká a tak k tomu narychlo něco domyslel...

Děj


Styl psaní


Postavy


Svět


Finální hodnocení

Nemohu se rozhodnout zda 2 nebo 3, tak dám něco mezi, tudíž 2,5

Ve zkratce: První část vůbec nebyla nejhorší, ale zařazena by měla být podle posloupnosti za druhou, která kvalitu první části sráží prudce dolů. A navíc, vymyká se z žánru, který je knize určen.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment
Knihu lze objednat zde

Zdroje obrázků: Tumblr | WeHeartIt | Fragment
Zdroj anotace: Fragment
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Makkakonka Makkakonka | 28. listopadu 2014 v 13:43 | Reagovat

Knížka mne zaujlala, ještě jsem si nečetla, ale máš pravdu - anotace a obálka tě opravdu nakopne k tomu, aby sis ji přečetl.
Český autor mne sice trochu odrazuje, ale .. Kńihu si půjčím  a uvidím :)

2 Lory Lory | Web | 30. listopadu 2014 v 12:08 | Reagovat

Upřímně? m+ se nelíbila ani ta anotace. Nejsem na detektivky či jak to nazvat a klauni mi připadají dosti klišé. Knihu bych nejspíš nečetla a když vidím tvůj názor, tak bych jí nečetla na devadesát procent, prostě nic pro mě xD

3 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 30. listopadu 2014 v 15:24 | Reagovat

Tak zaujalo mě to tím, že to napsal našinec :D, ale celkově mě začínají štvát scénáře, kdy se na scéně objeví nějaký šílený magor, který provádí velmi originální "vraždy" a po stopách mu jde vždy ústřední dvojice muže a ženy, nejlépe policisty a psycholožky (či obráceně), mezi kterými to jiskří anebo se nechává prostor pro čtenáře aby si to "domyslel". Možná se ke knize dostanu, nevím, ale jestli je to něco na tento způsob, tak to nedočtu.

4 Katie Katie | Web | 2. prosince 2014 v 14:28 | Reagovat

Tenhle typ knížky, se mi nikdy moc nelíbil :) Nemám moc ráda žánr Detektivní :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama