(RC) Osudová přitažlivost | Když se obálka a anotace nepovedou, nemusí kniha být špatná

21. listopadu 2014 v 0:27 | Viscovim |  Knížky
Autor: Jaime Reed
Originální název: Living Violet
Počet stran: 272
Rok vydání: 2014
Žánr: Fantasy, Young
Série: Kronika Kambionů
Díl: 1.

Anotace:

Jsou záhadní, přitažliví a nebezpeční...
Kambioni. Sedmnáctiletá Samara pracuje v knihkupectví, aby si vydělala na své první auto. Spolu s ní tam pracuje Caleb, okouzlující a tajemný mladík, jehož uhrančivý pohled nenechá klidnou téměř žádnou ženu. Samara je ale jediná, která cítí, že za jeho neodolatelným úsměvem se skrývá nebezpečí. Tajemství, které Caleba obklopuje, přivádí Samaru do světa kambionů, ve kterém je přitažlivost a atraktivita podmínkou pro přežití. Když se kolem začnou dít děsivé věci a ohrožovat její blízké, musí Samara riskovat a učinit rozhodnutí, které možná změní její život. Navždy.


Proč jsem si knihu vybral?
Ačkoliv mě obálka i anotace opravdu hodně odrazovaly, po přečtení poměrně kladných recenzí jsem si o ni řekl.

Obálky

Hned dvě obálky z těch tří se mi nelíbí. Ty krajní. Ta německá není špatná, je pěkně namalovaná a styl písma, kterýje použit u názvu je zvolen vhodně. Z obálky čiší atmosféra, která je podobná celé knize. A z těch tří je nejlepší, o tom není pochyb.
Česká je vlastně kopie orignálu. Ale ještě horší. Nějak mi vadí, že ten název je dán nahoru, ten text (jeden polibek...) je na mě až moc velký a obličeje moc široké. Celkově se mi ta fotka prostě nelíbí. Na originálu je lepší akorát to, že je ten nápis menší a styl písma, ve kterém je udělán název je vhodnější a minimalističtější. A to I je pěkné.
1. Německá
2. Originál
3. Česká

Další paperback. Já nemusím paperbacky, ale harbacků (paperback - měkká, ohebná vazba; harback - tvrdá vazba) je čímk dál míň a těch paperbacků čím dál víc. Proč je nemusím? Heh, (skoro) vždycky se mi ta obálka ohne nebo se s ní něco stane. I u Osudové přitažlivosti to mám taky (i když jen trošku).
No nic. Od kecání o paperbacích a harbacích přejdu radši k recenzi.
Pocit po dočtení knihy: No... nebylo to tak špatné, jak jsem si myslel.
Knížka se mi četla dobře. Kapitoly nebyly dlouhé, popisy nebyly dlouhé ani krátké a kniha byla hodně vtipná a sarkastická, tudíž jsem se i docela dobře pobavil. Většina postav mi nevadila, až na Caleba tedy a děj byl místy dost vycpaný vatou, byla v něm spousta pasáží, ve kterých se nedělo vůbec nic, občas to bylo až moc přeslazené, někdy nelogické a skoro po celou dobu to postrádalo akci. I tak byl samotný svět Kambionů vymyšlen dobře.
Autor knížky píše rozhodně dobře. Když se vám podaří na číst, čtete dál, protože vás to prostě chytne. Občas ale byla kapitola ukončena v takovém momentu "uprostřed" a pak mi nedělalo problém Osudovou přitažlivost třeba na den nebo dva odložit. Posledních asi padesát stránek jsem ale přečetl obzlášť rychle (taky proto, že to to byla jediná akční a napínavá část). Jak už jsem napsal, místy to bylo až moc přeslazené, kdy jsem přeskakoval celé odstavce. Jo, zjistil jsem, že název neklame a je to spíš pro holky. I tak to bylo fajn oddechové čtení. Hodně se mi líbil humor, jehož bylo v knize opravdu dost a každou až moc přeslazenou nebo vypjatu nebo nudnou situaci rozvířila nějaká hláška, většinou od Samary.
Tu jsem si jako postavu oblíbil. Společně s postupem knihy se měnila, můj názor na ni zůstal stejný. Na Miu, Samary mámu, Nadine a Dougieho mám stejný názor. Jediná postava, která mi nesedla byl Caleb. Jinak úplně nejoblíbenějšími postavami se pro mně staly Nadine a Samara. Miina a Dougieho telenovela byla pro knížku fajn osvěžení. A prostředí knihkupectví, kde pracuje Samara bylo zvoleno dost dobře.
Již jsem psal, že jsou Kambioni vymyšleni dobře. On to sice není žádný zázrak, ale vymyslet nějakou novou fantastickou rasu, je v dnešní době hodně těžký úkol, tudíž všechno nové cením. Přišlo mi ale zmatené to jejich "živení", které mi nebylo moc vysvětleno - myslím tím jeho průběh.
A sice se mi knížka četla dobře, byla vtipná, většina postav mnou oblíbená a s novou rasou, tak byl děj nic extra. Postrádalo to akci, nějaké dobrodružství nebo víc napínavosti. Vlastně hodně velkou část knihy tam o nic nešlo. Jenom o vztah Samary a Caleba. A to mi nestačí. Ano, sice se sem tam něco stalo, ale stálý děj, nějaká zápletka, která by se řešila po celou délku knihy chyběla. Ale třeba se to v dalším dílu zlepší. Konec tomu nasvědčuje.

Děj

Styl psaní

Postavy

Svět


Finální hodnocení


Ve zkratce: Knížka je taková příjemná oddechová jednohubka, která rozhodně není špatná. Pokud si chcete přečíst něco podobného, doporučuji. A to samé pokud máte chuť na něco romantického a Hvězdy nám nepřály už máte přečtené. Jen od toho nečekejte žádnou převratnou akci.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment
Knihu lze objednat zde


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Makkakonka Makkakonka | 21. listopadu 2014 v 16:52 | Reagovat

O knize jsem neslyšela a ani jsem ji nečetla.
S pořadím obálek souhlasím..

2 MaddyHarry MaddyHarry | Web | 21. listopadu 2014 v 20:00 | Reagovat

O knize jsem neslyšel, ale je fakt, že kdybych viděl tu obálku vůbec bych té knize nevěnoval pozornost.

3 Lory Lory | Web | 22. listopadu 2014 v 17:47 | Reagovat

No tak já musím říct, že obálka se mi sice nelíbí a anotace taky ne, ale nakonec mě kniha jako celek taky moc nezaujala xD já obecně moc nečtu a když už, tak ne tenhle typ knih...

4 Narween Black Narween Black | E-mail | Web | 22. listopadu 2014 v 21:16 | Reagovat

Ufff... no máš pravdu tie obálky sú hrozné (Nemecká je jednoznačne najlepšia) Anotácia tiež nič moc. Musím sa priznať, že keby túto knihu niekde vidím tak po nej určite nesiahnem (navzdory tomu, že sa snažím nesúdiť knihu podľa obalu) :D Ale príjemne ma prekvapilo, že v dnešnej dobe dokázal autor vymyslieť nejakú novú, originálnu fantastickú rasu, už snáď len preto by som po nej siahla :D

5 Dashie <3 Dashie <3 | E-mail | Web | 23. listopadu 2014 v 1:09 | Reagovat

Pro mě je vždycky nejdůležitější styl psaní, jestli mi sedne nebo né. O této knížce jsem už slyšela a taky jí mám na svém nekonečném seznamu ^^
jinak máš velmi pěkný design, i to hodnocení v těch recenzích je pěkné.
Mně se nejvíc líbí ta německá obálka :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama