(RC) Tři bratři | Je kniha stejně kouzelná jako film?

25. listopadu 2014 v 23:35 | Viscovim |  Knížky
Autor: Zdeněk Svěrák
Originální název: Tři bratři
Rok vydání: 2014
Počet stran: 112
Žánr: Pohádky
Série: -
Anotace:
Jsou tři pohádky, které by měl každý znát: O šípkové Růžence, O Červené Karkulce a O dvanácti měsíčkách.

Kdo viděl film Tři bratři, ten si je touto knížkou připomene, a kdo ho neviděl, ten si je užije v nečekaném spojení. Na stříbrném plátně hraju vypravěče, který umí psát i malovat. Ale ve skutečnosti jsem výtvarné nemehlo. Všechno za mě kreslil a maloval Václav Šlajch, na jehož obrázcích si vaše oči v knížce určitě pochutnají.
- Zdeněk Svěrák


Proč jsem si knihu vybral?
Film je totiž neuvěřitelně kouzelná a strašně hezká pohádka, a tak jsem si říkal, že knížka nemůže být o moc horší.

Obálky

Knížka vyšla jenom tady u nás v Česku a tak se vyjádřím aspoň k ní. Václav Šlajch věrně napodobil plakát, ze kterého se tedy stala předloha pro obálku knížky. A je namalována hezky. Proti obálce nic nemám.
Hned pro začátek musím zmínit, že je knížka udělána z kvalitního papíru. Je příjemný na dotek a stašně moc voní ^^. A špatně se trhá. Fakt je pevný a kvalitní. Ne jako naposledy co jsem četl u Osudové přitažlivosti, kdy ani nebyl ten papír skoro cítit na dotek. Papír je jedním z plusů knihy
Již od prvních stran mi ale nesedl styl vyprávění a chvilku mi trvalo než jsem se do knížky začetl. Především mne rozčilovalo od začátku změny časů ve stylu vyprávění. Na každé páté stránce se to dělo. Pokud to nechápete, zde je příklad: Na začátku autor používá pro vyprávění čas přítomný (Jan se rozhlíží...), o chvíli později je tam ale čas minulý (chlapci nasedli), ačkoliv se děje pořád to samé. Tohle se střídá celou knihu.
Příběh je ale opravdu moc hezký, úryvky písniček, které jsou vloženy z filmu a většinou vynahrazují prostou řeč, tam jsou dobře umístěny a hezky vymyšleny. Jediné co může vadit, je to, že pokud si budete (vy nebo třeba mladší sourozenec, ale na tom nesejde) zazpívat nebo pobrukovat to, co se tam zpívá, moc vám to nepůjde, pokud jste neviděli film (udělali jste velkou chybu! :D). V tom případě si budete muset na youtube pustit verze, které se pro příběh Tří bratrů staly předlohou (Červená karkulka, Šípková růženka, Dvanáct měsíčků) - ano, se zpěvem ve filmu se to srovnávat nedá, ale pro hrubou představu to stačí.
Knížka je vtipná, děj ubíhá rychle a má správnou pohádkovou atmosféru. Myslím si, že si knížku náramně užijete, pokud se dostanete do určité pohádkové nálady nebo to nebudete vnímat. Tři bratři jsou ale přeci jen (knížka) určeni menším dětem, a těm to je pravděpodobně jedno.
Všechny postavy mi v knížce sedly a žádnou jsem si neznelíbil. Taky, jak bych mohl, když to je pohádka. V pohádce jsou (skoro) vždycky všechny postavy napsány tak, aby člověku sedly. Jedním z odlišností od filmu je to, že je zde lépe odůvodněno chování některých postav v určitých situacích a taky to, že je zde lépe ukázano zbavování špatných vlastností všech tří bratrů.

Děj

Styl psaní

Postavy

Svět

Finální hodnocení


Ve zkratce: Tři bratři jsou ideálním dárkem pro malé děti. Těm se na 99% bude líbit. Odpověď na otázku v názvu zní ale ne. Určitě je to povedená kniha s dobrým papírem, ale aby vás neštvaly přeskoky ve stylu vyprávění, budete se muset dostat do správné pohádkové nálady. A nebo vám musí být tak šest.
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment
Knihu lze objednat zde.


Zdroj anotace: Fragment
Zdroj obrázků: WeHeartIt
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tři bratři online Tři bratři online | Web | 25. prosince 2014 v 19:12 | Reagovat

Nejlepší česká pohádka za poslední roky.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama