Recenze: Hunger Games: Síla vzdoru 1. část

23. listopadu 2014 v 15:02 | Viscovim |  Filmy a seriály

Synopse:
Katniss Everdeenová prožívá nejtěžší období svého života. Ačkoli z Her čtvrtstoletí jakžtakž vyvázla se zdravou kůží a máma se sestrou jsou v bezpečí, její starosti ještě neskončily. Capitol srovnal se zemí Dvanáctý obvod, zahynuly tisíce lidí a Katniss pronásleduje pocit viny. Navíc Peeta Mellark, její partner z Her, zůstal v rukou nepřátel. Na čelo odboje se postavil Třináctý obvod, i když jen donedávna se o jeho existenci téměř nic nevědělo. Válka přináší oběti na obou stranách, rozdíly mezi dobrem a zlem se stále více stírají. Vítězství se sice přiklání na stranu rebelů, ale konec je stále v nedohlednu. Krveprolití může zastavit pouze Katniss. Pokud chce zachránit Peetu, zabránit dalšímu maření životů, porazit Sídlo a nenáviděného prezidenta Snowa, musí se znovu chopit symbolu Reprodrozda. Opět zjišťuje, že o svém osudu nerozhoduje sama, ale do jisté míry se stává nástrojem v mocenském souboji.
Žánr: Drama|Dobrodružný|Thriller|Sci-fi
Produkce: USA
Délka: 125 minut
Režie: Francis Lawrence (např. Constantine, Hunger Games: Vražedná pomsta, Voda pro slony...)
Kamera: Jo Willems (např. Hunger Games: Vražedná pomsta, Doteky osudu, Báječný svět shopaholiků...)
Hudba: James Newton Howard (např. Hunger Games: Vražedná pomsta, Pretty Woman, Šestý smysl, Batman začíná...)
Scénář: Peter Craig (např. Hunger Games: Vražedná pomsta, Město)
Danny Strong (např. Nové sčítání hlasů, Komorník)
Hlavní postavy (herci): Jennifer Lawrence (např. všechny Hunger Games, X-Men: První třída, X-Men: Budoucí minulost...)
Josh Hutcherson (např. Most do země Terabithia, všechny Hunger Games, Království lesních strážců...)
Liam Hemsworth (všechny Hunger Games, Expendables: Postradatelní 2, Poslední píseň...)
Oblíbené postavy: Všechny
Neoblíbené postavy: Žádné

Jakožto fanoušek Hunger Games jsem si nemohl nechat ujít ani první část posledního dílu. O film jsem se zajímal hodně dopředu, poslouchal písničky, sledoval trailery a nechal si zasílat facebooková upozornění, kdykoliv něco oficiální stránka Hunger Games zveřejnila. Ale i tak jsem byl trochu skeptický. Po přečtení několka zahraničních recenzí, jsem se začal bát, že to zkazí. Nejsem příznivce tohoto rozdělování (bože, první část Twilightu byla jedna z nejhorších věcí co jsem kdy viděl), většinou se toho totiž moc v první části nestane, a je to spíš předehra pro epické finále plné akce a napínavosti. Hunger Games: Síla vzdoru 1. část je epická od začátku do konce.

Fire is catching, and if we burn, you burn with us!

(Jiskra zažehla požár, a pokud shoříme, vy shoříte s námi!)


Katniss byla po událostech ve čtvrtohrách odvezena do třináctého kraje, o kterém si doposud všichni mysleli, že neexistuje. Společně s ní byl zachráněn Diod s Finnickem. V náruči Kapitolu ale zůstali Johanna a Peeta. Čtvrtohry způsobily vyhlazení dvanáctého kraje a zažehly jiskru revoluce. Ta se musí využít. A právě pomocí Katniss, která se stane reprodrozdem a pomocí propagačních reklam, které se pouští do oběhu vysílání po celém Panemu získává na svou stranu více rebelů. Kapitol je ale krutý a udělá všechno proto, aby Katniss zastavil.


Film diváka vrhá rovnou do děje. Hned v první scéně se na něm něco děje. Dlouho mi trvalo, než jsem si uvědomil, že tohle není jen hodně dlouhý trailer, ale že jsem se konečně dočkal a je to ono. Je to ten film, na který jsem se už od září nehorázně moc těšil. Nebyl jsem zklamán. Ani trochu ne.
První díl se moc nepovedl. Vypadalo to, jako o něco drsnější Twilight. Všeho bylo málo, a za moc to nestálo.
Pak se ale režie ujal Francis Lawrence. A kvalita Catching Fire výrazně stoupla. Film měl lepší scénář i děj, vyjádřená bezmoc a chudost kraje fungovala lépe než předtím a herci měli víc místa. Druhá polovina v aréně se ale zase tak moc nepovedla.


A třetí díl? Fantastický. Když jsem se přesvědčil, že to je opravdu TEN film, snažil jsem se, aby mi neunikla jediná scéna a snažil jsem si ho naplno užívat. U několika scén... Ne, u celého filmu se mi chtělo bulet (och, jsem to ale citlivka, viďte?). No, zvládl jsem to a nebulel jsem. Nepamatuju si žádnou scénu, která by se mi nelíbila. Akorát mi trochu hloupá přišla scéna, kdy se do oběhu dostala první proklama - vypadalo to jako z nějaké počitačové hry, moc povedená nebyla.
Film od začátku staví úzkostnou a depresivní atmosféru, a nepotřebuje žádnou akci. Ano, hodně se tam mluví, a sem tam u toho musíte přemýšlet, ale stojí to za to. A zase, zas tak málo akce v tom filmu nebylo. Přinejmenším, první proklama se začala natáčet docela brzy. Ale asi bude záležet na přístupu k filmu. Mně to uteklo totiž až moc rychle.


Opravdu ani zdaleka mi nevadily scény, které se děly mimo to, co mohla vidět Katniss v knížce. Právě naopak. Byly brilantní. Scéna s dřevorubci v lese nebo odpálení hráze, byly skvěle napínavé a stejně jako ostatně celý film, plné emocí. Troufám si říct, že s tou hrází bylo emotivnější. Kvůli Hanging tree. Ta písnička je parádní. Jennifer umí zpívat, a společně s tou hrází to byl jeden z nejsilnějších momentů filmu. Dneska si The Hanging Tree pouštím pořád dokola.
Are you, are you,
coming to the tree...

Ve filmu lze také vidět více z Kapitolu, více toho co se děje v něm, více prezidenta Snowa. Což je také plus filmu.
Od The Hanging Tree se stává film opravdu ještě spádovější, ještě akčnější, ještě emotivnější, ještě napínavější a ještě lepší než byl doposud. Doposud byl skvělý, odsud byl epicky vynikající! Film jsem prožíval víc než knížku. U knížky jsem nějak vzal v klidu tu první půlku. Ve filmu jse, jak jsem napsal, skoro bulel. Protože tolik emocí ve mně doposud nerozvířil žádný film (hodně se tomu přiblížil akorát Dárce). S takovou druhou část pravděpodobně nepřežiju nebo se na ní psychicky zhroutím.


Tak já to nějak shrnu. Film rozhodně není nudný. Má spád, a ačkoliv se toho vlastně moc nestane, má dost zajímavý děj. Je napínavý, má skvělý scénář i kameru, herecké výkony jsou excelentní a hudba... ta je ještě něco víc než excelentn. Dejme tomu, že fantastická. A film jako samotný je skvělý. Takhle by měly vypadat všechny poslední díly rozdělené na dvě části. Takhle by měla vypadat každá první část.
Jinak (nebojte už tuhle recenzi ukončuju), já myslel, že film bude ukončen tak o pět minut dřív. Že bude ukončen naprosto pro nečtenáře hnusným cliffhangerem. I když... ten konec, jaký byl, tak byl taky cliffhangerem.
Tak teď už jen zvládnout čekání na další část.

Miss Everdeen, the things, what we love most, will destroy us.

(Věci, které milujeme, slečno Everdeenová, nás zničí.)


Kamera

Hudba

Scénář


Herci a jejich výkony


Finální hodnocení


Ve zkratce: Pokud váhát jestli jít - nejít do kina na Mockingjaye, zvolte možnost jít. Klidně za to utraťe celý svoje kapesný, ale jděte na to. Ten film si to zaslouží (a atmosféru kina nic nenahradí). A nudné to opravdu není. Jen musíte trochu ten film vnímat.
Zdroje:
b) synopse: CSFD

EDIT (18:20): možná se vám to bude jevit jako nepodstatné, ale počkejte si až do úplného konce titulků (i kdybyste měli zůstat v kině sami jako já). uvidíte sice nepodstatnou, ale skvělou potitulkovou scénu!

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Desirée Lydon Desirée Lydon | Web | 23. listopadu 2014 v 15:09 | Reagovat

Jsou ve čtvrtek a moc se na něj těším :)

2 Makkakonka Makkakonka | 23. listopadu 2014 v 15:24 | Reagovat

Recenze je krásná a ještě více mne nakopla ke stáhnutí filmu :)

3 katka219 katka219 | Web | 24. listopadu 2014 v 21:25 | Reagovat

Tvá recenze mi udělala radost, protože jsem se taky bála, že film na tohle rozdělování do dvou částí doplatí. Už se hrozně těším, až to také shlédnu:) Snad to stihnu ve středu!

4 Hunger Games: Síla vzdoru online Hunger Games: Síla vzdoru online | Web | 25. prosince 2014 v 17:02 | Reagovat

Tohle je prostě naprosto fantastický film

5 míša míša | E-mail | 15. února 2015 v 11:26 | Reagovat

[2]:  nevíte někdo náhodou kde stáhnout zdarma film bez placení nebo online v české verzi BEZ titulek?? :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama