(RC) Nonstop knihkupectví pana Penumbry | Nenáročná oddechovka

16. prosince 2014 v 14:20 | Viscovim |  Knížky
Autor: Robin Sloan
Originální název: Mr. Penumbra´s 24-Hour Bookstore
Rok vydání: 2013
Počet strán: 320
Žánr: Fů... Asi mysteriózní historický příběh se špetkou sci-fi?
Série: XXXX
Anotace:
Do knihkupectví pana Penumbry v San Francisku nastoupí na noční směny nový prodavač Clay Jannon, webdesigner, který přišel o předchozí místo kvůli ekonomické krizi. Zákazníků není mnoho a do obchodu se vracejí stále titíž - ale vlastně si nikdy nic nekoupí.

Místo toho si půjčují obskurní svazky ze zadních koutů obchodu a hlásí se k členství v jakémsi tajemném klubu pana Penumbry. Zdá se, že knihkupectví je jen zástěrkou něčeho většího.

Clay se spoléhá na to, že mu jeho přátelé - Neel, podnikatel ze Silicon Valley, a Kat, specialistka na vizualizaci dat zaměstnaná v Googlu - pomohou zjistit, co se vlastně v jeho novém zaměstnání děje. Z chování zákazníků vypozoruje zvláštní vzorec, který je poté zavede k šifrovaným zprávám. Ukazuje se, že tajemství pana Penumbry dalece přesahují zdi knihkupectví.


Proč jsem si knihu vybral?: Kvůli názvu.

Obálky

K této knize se mi moc obálky nelíbí. Nejhezčí je podle mně druhá anglická a maďarská. Naší obálce se zajímavě a taky vcelku vkusně povedlo zkombinovat hlavní témata knížky. Knihy, historii a techniku s internetem. Slovenská obálka se očividně snažila o totéž, ale moc se jí to nepovedlo (vlastně skoro vůbec. přinejmenším ten počítač je děsný). Originální obálka se pravděpodobně zaměřila jen na ty knihy, a ačkoliv není úplně špatná, na mně to je až moc žluté (i když to písmo je hezké). První anglická se mi nijak moc nelíbí. Je zajímavá, ale nepřiměla by mě ke koupi.
1. Maďarská
2. Anglická 2
3. Česká
4. Originál
5. - 6. Slovenská + Anglická
Robin Sloan je pětatřicetiletý američan pocházející z Detroitu, pro nějž bylo Nonstop knihkupectví pana Penumbry jeho první knihou, k níž poté ještě připsal 77 stránkovou knížečku Ajax Penumbra 1969, která popisuje jak pan Penumbra ke svému knihkupectví přišel. Robin Sloan 10 let pracoval v médiích (Poynter, Twitter, Current TV), než vydal knihkupectví, které původně bylo pouze povídka.
Netušil jsem co od knihy očekávat. Možná jsem se jí i trochu bál. Ten název a celkový námět byl podivný. Nakonec jsem ji přece jen přečetl. Hned od prvních stránek mi autorův styl psaní sedl. Četlo se mi to rychle, psáno to bylo zajímavě a čtivě.
Děj měl spád, zápletku a sice se v knížce nevyskytla ani jediná část, která by byla trochu napínavá, to ale vynahradila občasná vtipnost, zajímavost, skvělá charakteristika postav, styl psaní a všechno. Po přečtení knihy jsem si chtěl přečíst Kroniky Dračích Písní. Dokonce mi ani nevadily popisy programování a věcí, do kterých moc nevidím. Dokonce se mi i líbily. Trochu mě sice zklamalo to, že v knize nebylo poodhaleno, jak se ty knihy postupně šifrují a jak ty šifry vypadají. Ale nemohlo v ní být vše.
Jak jsem zmínil výše postavy (většina) měla skvělý charakter. Až na jednu postavu snad nešlo mít nějakou postavu nerad. A pana Penumbru nejde neoblíbit si. Nebyly to Mary Sue, každá z postav měla své mouchy, byl tu i záporák (i když nebyl moc pro knihu podstatný, tak tu byl!), klaďas a všechny postavy, které by měly v knize být.
Svět v prostředí Googlu a starého knihkupectví byl vykreslen hodně dobře. Autor zvládá popisy míst dobře, nejsou přehnaně dlouhé a ani přehnaně krátké, atmosféra jednotlivých míst byla vystihnuta taky hezky a jednotlivá místa (Google a knihkupectví (+občas ještě New York či něco jinýho)) byla jako dva světy, každé úplně jiné.

Děj

Styl psaníPostavy


Svět


Finální hodnocení

Nakonec knize dávám 4 hvězdičky. Nečekejte nic hlubokého, dojemného, napínavého ani akčního. "Jen" takovou jednohubku.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Host
Knihu lze objednat zde

Zdroje obrázků: Host | GoodReads | Savvybookwriters
Zdroj anotace: Host
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 katka219 katka219 | Web | 17. prosince 2014 v 16:55 | Reagovat

Anotace zní moc hezky a koukám, že tvé hodnocení je docela dobré, takže jestli na tuhle knížku narazím, určitě si ji ráda přečtu:))

2 Makkakonka Makkakonka | Web | 20. prosince 2014 v 19:50 | Reagovat

Zní to zajímavě, ale něco neurčitého v anotaci mě i trochu odpuzuje. Ne však natolik, aby mne to odradilo od čtení knihy..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama