(RC) Saeculum | Chcete aby vás mrazilo v zádech? Saeculum je správná volba.

23. prosince 2014 v 23:58 | Viscovim |  Knížky
Autor: Ursula Poznanski
Originální název: Saeculum
Rok vydání: 2014
Rok vydání originálu: 2011
Počet stran: 480
Žánr: Horor, Thriller, Dobrodružné, Historické
Série: XXX
Překlad: Vladana Hallová

Anotace:
Strávit pět dní v hlubokém lese a zkusit žít jako ve středověku vypadalo jako výborný nápad. Bastian by si však tento zážitek v klidu odpustil. S účastí na výpravě souhlasil jen kvůli své lásce Sandře.
Parta dobrodruhů se vydává na cestu i přesto, že místo, kde chtějí tábořit, bylo kdysi prokleto. Staré povídačky o tom, že kdo do lesa vstoupí, nevrátí se už zpět, nikdo nebere vážně. Během první noci přijde prudká bouře a z tábora zmizí první člen výpravy. Zbydou jen podivné vzkazy vyryté do kůry stromu. Když se ho ostatní vydají hledat, začnou bloudit. Pak se ztratí další z nich…

Jak velkou udělali chybu, když nebrali varování vážně? Nechá je les odejít?


Proč jsem si knihu vybral? Miluji horory a rád se bojím

Obálka

Obálka je ve všech případech stejná. Pouze u naší je přidáno Uprostřed lesů začíná boj o život.... To bych klidně dal pryč, nehodí se mi to tam. Samotná obálka se mi ale líbí moc. Je zvláštní. Ale tajemně zvláštní. Taková, která poměrně sedí svým zpracováním ke knize. Nelze podle obálky říct, jaká kniha bude. Co v knize bude řádit. Mně se líbí.
Jediné co se mi nelíbí je vazba. a) Je to paperback (což já nemusím), b) ty desky jsou až moc papírové... Není to takový ten pevný lesklý papír, ale prostě... obyčejný papír.

Ursula Poznanski je rakouská spisovatelka, dominující svými thrillery pro mladé. Mnohdy je označována za druhého Kinga nebo Kinga v sukních. Knih napsala již spoustu, u nás ale vyšly zatím jen dvě, přičemž první Erebos u nás slavil poměrně velký úspěch. Saeculum je knihou druhou. V lednu 2015 má vyjít další její kniha, která je teď určena čtenářům thrillerů a detektivek s názvem Pět.
Knížka se rozjíždí opravdu pomalu. Ale v tomto případě je to nutné. Musíme se seznámit se všemi účastníky larpu a poznat Bastiana. A, když má kniha bezmála 500 stran, tak se to ztratí. Právě díky tomu seznamování se na samotný larp odjíždí až kolem sté strany.
Ačkoliv se knížka rozjela pomalu, četla se mi více než dobře. Každá postava mi byla sympatická, každá měla svou povahu a svůj charakter, který se u spousty během hry, která se zvrtne změní v základech. I ten Bastianův. Ta změna je tady ale přirozená, takže mi to ani trochu nevadilo. Autorka zvládá skvěle popisy, které nejsou ani krátké ani dlouhé. Vyhovují.
Jak jsem zmínil výše, postavy mi byly sympatické. Charaktery měly vykresleny dobře a skoro každá byla jiná a v každé situaci se chovala jinak. Autorka si s každou postavou pohrála a v průběhu knihy také pohrává, každá zažije šok a její chování se díky tomu úplně změní vůči začátku knihy.
Po odjezdu, ale knížka zrychlila. Nebo jsem možná četl rychleji, protože jsem se těšil na ono první zmizení. A po prvním zmizení začala být kniha opravdu hodně dobrá. Místy byla naprosto psychácká, místy prostě ze stránek čišila beznaděj. Poznanski dostávala postavy do takových situací, ze kterých prostě nevedlo správné řešení. Zvratů bylo v Saeculu opravdu hodně moc. A místy přijemně mrazilo i mne. A jedna část... Na tu jsem se díval s otevřenou pusou. Byla pro tu chvíli naprosto zvrácená a děsivá. I na mně. Ale zvrácenými a děsivými částmi já nepohrdnu. Kdybych měl na knize najít jeden zápor, tak nevím. Nic mě nenapadá.
Místo, ve kterém se postavy vyskytovaly vybrala autorka výborně. Dokázala si v něm moc dobře pohrát s atmosférou a počasím, které posléze ještě více podtrhovalo občasnou beznaděj a bezútěšnou situaci. A navíc, larp na téma středověk odehrávající se daleko v lese je skvěle vymyšlená možnost místa, při které nemohou mít hráči mobily. A ostatní věci, které by mohly pomoci zavolat pomoc.

Děj


Styl psaní


Postavy


Svět


Finální hodnocení

Saeculum si vynáší čistých pět koleček ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jednou větou: Pokud chcete cítit příjemné mrazení v zádech a nechat se napnout, Saeculum je více než skvělá volba.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment
Knihu lze objednat zde | e-kniha

Zdroje obrázků: Fragment | Greenhdwallpaper
Zdroj anotace: Fragment

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Makkakonka Makkakonka | Web | 26. prosince 2014 v 22:44 | Reagovat

Knihu neznám..
Možná proto, že knižní novinky až tak moc nesleduju..

2 DorothyEloni DorothyEloni | E-mail | Úterý v 23:41 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha recognition of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another subtypes of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? You can find a lot of demo videos about XEvil in YouTube.
See you later!

XRumer20170718

3 DorothyEloni DorothyEloni | E-mail | Středa v 5:07 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another categories of captcha,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
See you later!

XRumer20170718

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama